'NACE Kodu' eksikliği giderildi, AVM'ler 'Mücbir Sebep' kapsamına alındı..!

9 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan 'AVM’lere Nace Kodu Sürprizi' başlıklı yazımızda; 518 Sıra No.lu VUK Tebliği’nde mücbir sebep kapsamında vergi ve SGK ertelemesinden yararlanacak sektörler arasında alışveriş merkezleri (AVM) sayıldığı halde, AVM sahibi ve/veya işletmecisi şirketlerin pratikte bu erteleme uygulamalarından yararlanamadıklarını belirtmiştik.

'NACE Kodu' eksikliği giderildi, AVM'ler 'Mücbir Sebep' kapsamına alındı..!

Peki, AVM Sahibi Ve/Veya İşletmecisi Şirketler Vergi ve SGK Ertelemesinden Neden Yararlanamıyorlardı?

Tebliğ açık olmasına rağmen AVM sahipleri ve/veya işletmecileri neden vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanamıyorlardı?

Biraz araştırma yapınca, neden yararlanamadıklarını hemen tespit ettik: Vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanacak mükellefler Nace Kodu’na göre belirlenmişti ve belirlenen Nace Kodları arasında AVM sahipleri ve/veya işletmecileri ile ilgili bir kod bulunmuyordu. Çünkü, mevcut Nace Kod sisteminde, AVM Sektörü/İşletmeciliğine özel bir Nace Kodu yoktu!

AVM sahibi ve/veya işletmecileri mevcut Nace Kodu sisteminde Emlak Müşavirleri Meslek Grubu’nda sınıflandırılmış, Nace Kodu olarak da 68.20.02 Kendine ait veya kiralanan gayrimenkullerin kiraya verilmesi leasingi (kendine ait binalar, devre mülkler, araziler, müstakil evler vb.) verilmişti.

Maliye’nin İnteraktif Vergi Dairesi’nde tanımladığı mücbir sebep kapsamında vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanacak Nace Kodları arasında, AVM sahip ve/veya işletmecilerinin de yer aldığı 68.20.02 kodu bulunmuyordu.

Yani, AVM sahip ve/veya işletmecileri söz konusu ertelemeden Tebliğe göre yararlanabiliyorlar, ancak İnteraktif Vergi Dairesi’nde tanımlanan Nace Kodlarına göre yararlanamıyorlardı.

Herkes çok enteresan ve şaşırtıcı bir durumla karşı karşıyaydı, ancak bunda da hiç kimsenin bir kusuru ya da hatası bulunmuyordu!..
 

Maliye, İtirazları Değerlendirerek Nace Kodu’ndaki Eksikliği Giderdi, Sorunu Çözdü!

Maliye kendisine yapılan itirazlar çerçevesinde konuyu yeniden değerlendirerek, 518 Sıra No.lu VUK Tebliği’nin lafzına ve özüne uygun olarak AVM sahip ve/veya işletmecilerinin Nace Kodu’nu, “68.32.02-Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan gayrimenkul yönetimi faaliyetleri (apartman ve site yöneticiliği, mobil ev alanlarının, müşterek mülkiyetli konutların, devre mülklerin, ikamet amaçlı olmayan mülklerin, vb. yönetimi)” olarak belirledi ve İnteraktif Vergi Dairesi Sisteminde mücbir sebep kapsamında değerlendirilen mükelleflerin yer aldığı Kod Listesine ekledi.

Bu şekilde, AVM yatırımcı ve/veya işletmecileri Vergi ve SGK prim ertelemesi kapsamına alınmış oldular.
 

AVM Yatırımcı Ve/Veya İşletmecileri Ertelemeden Yararlanmak İçin Şimdi Ne Yapacak?

Bu yeni duruma göre AVM yatırımcı ve/veya işletmecileri öncelikle mevcut Nace Kodlarını yeni kod olan 68.32.02 ile karşılaştıracaklar. Mevcut Nace Kodu 68.32.02 ise (ki bu pek mümkün değil) sorun yok. Nace Kodu 68.32.02 olmayanların ise, ertelemeden yararlanmak için İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden bir itiraz dilekçesi vermeleri ve ekine “gelirlerinin AVM işletmeciliğinden elde edildiğine dair rapor”u eklemeleri gerekiyor. İtiraz dilekçesinde, Nace Kodlarının 68.32.02 olması gerektiğinin özellikle vurgulanması gerekiyor.

İtiraz Komisyonları,  kendilerine yapılan bu Nace Kodu değişiklik itirazlarını karara  bağlayarak, gerekli kod değişikliğini yapmak üzere, AVM yatırımcı ve/veya işletmecilerinin bağlı bulundukları Vergi Dairelerine gönderecekler. Vergi daireleri gerekli düzeltmeleri yapacak ve AVM yatırımcı ve/veya işletmecilerini mücbir sebep kapsamında vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlandıracaklar.

AVM yatırımcı ve/veya işletmecilerinin itiraz için ellerini çabuk tutmalarında fayda var. Çünkü, zaman daralıyor!

 

Devletimize güveniyoruz, Devletimizin yanındayız.

OgünHaber | Abdullah TOLU

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge