Enflasyon Oranına Bağlı Olarak Değişken Faiz Oranı Uygulanan 1 Yıldan Uzun Vadeli Hesaplar İçin Uygulanacak Stopaj Oranı %0 Olarak Belirlenmiştir.

Enflasyon Oranına Bağlı Olarak Değişken Faiz Oranı Uygulanan 1 Yıldan Uzun Vadeli Hesaplar İçin Uygulanacak Stopaj Oranı %0 Olarak Belirlenmiştir.

Özet:

01 Mayıs 2019 tarihli ve 30761 sayılı Resmi Gazete'de 1015 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmak suretiyle enflasyona bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda faiz üzerinden %0 kesinti yapılacaktır.

1 yıldan kısa enflasyona bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan vadeli hesaplar ile diğer mevduat hesaplarında stopaj oranları aynen korunmaktadır.

Bilindiği üzere, mevduat faizleri Gelir Vergisi Kanununun geçici 67 nci maddesi uyarınca

İçerik: 01 Mayıs 2019 tarihli ve 30761 sayılı Resmi Gazete'de 1015 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmak suretiyle enflasyona bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda faiz üzerinden %0 kesinti yapılacaktır. 1 yıldan kısa enflasyona bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplar ile diğer mevduat hesaplarında stopaj oranları aynen korunmaktadır.

stopaja tabi tutulmaktadır. Söz konusu stopaj oranları ise 2006/10731 Sayılı Karar ile belirlenmiştir.

Bu Karar ile 2006/10731 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin (2) numaralı alt bendine aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“iv) Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda % 0,

Böylelikle, enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplar için uygulanacak stopaj oranı % 0 (sıfır) olarak belirlenmiştir.

Vadeli hesaplara ilişkin stopaj tablosu aşağıdaki gibi güncellenmiştir:

Stopaj Oranı

i) Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli hesaplarda

15%

ii) 1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli hesaplarda

12%

iii) 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda

10%

iv) Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda

0%

Yukarıda bahsi geçen yeni düzenleme, 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren açılan 1 yıldan uzun vadeli vadeli hesaplara ödenecek faizler için uygulanacağından, bu tarihten önce açılan hesaplara ilişkin stopaj oranlarına etki etmeyecektir.

İlgili CBK için;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190501-3.pdf

Ali Çakmakçı
Yeminli Mali Müşavir / Bağımsız Denetçi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge