KONKORDATO SÜRECİ VE KONKORDATO KOMİSERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

03.12.2018

KONKORDATO SÜRECİ VE KONKORDATO KOMİSERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

    ÖZET:

    Ekonomik dalgalanmalar neticesinde zor duruma düşen iyi niyetli borçluları koruma amacıyla yeni yasal düzenlemelerle bazı imkân ve kolaylıklar getirmiştir Konkordato borçlunun İcra İflas Kanununun 285-309/1 maddelerinde ön görülen koşullar dâhilinde alacaklılar ile anlaşarak borçlarını tasfiye etmesidir. Konkordato, vadesi gelen bütün borçlarını tamamen ödeyecek durumda olan dürüst borçluya belirli şartlarla tanınmış bir imkandır. Konkordatonun hukuki niteliğiyle ilgili olarak icra iflas kanununda gerekli koşulları sağlayan dürüst borçlu için iflasa yaklaşmış durumunu düzeltme imkânı sağlamak amacıyla bir süre tanınmasına yöneliktir

İcra İflas Kanunun 285. maddesi herhangi bir borçlu denilerek açıklanmıştır. Kanunun açık ifadesi karşısında, tüzel kişiler ile tacir olup olmadıklarına bakılmaksızın bütün gerçek kişiler konkordatoya başvurabilmektedir. Diğer bir deyişle gerçek kişi tacirler ve tüzel kişi tacirler konkordato başvurusunda bulunabilecekleri gibi tacir olmayan gerçek kişilerinde konkordatoya müracat etmeleri mümkündür.

      Konkordatoya baş vuracak her kimse: Dürüst gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik durum ve ödeme güçlüğü içerisine düşmesi yahutta ekonomik çöküntüye maruz kalma nedeni izah edildikten sonra, bununla nasıl baş edileceğinin, nasıl ve hangi ölçüde borçlularını tatmin etmeyi amaçladığını bu amaca ulaşmak için izlenecek yöntem ve seçtiği konkordato türüne bu durumdan kurtulmasını sağlayacak araçların ekonomik göstergelerinden yararlanarak sunulmasıyla reel bir temele dayanarak açıkça durumu ortaya koymak zorundadır.

    Mahkemenenin atanacağı Geçici komiserin temel görevi konkordatonun başarı şansının ve ön projenin makul ve hayata geçirilebilir olup olmadığını belirlemektir. Komiserin konkordatonun süre uzatımı ve kesin mühlet alınmasına yol açabilecek durumu tüm yönleriyle ortaya koyarak, mahkemeyi bilgilendirerek etkin rol oynamaktadır. Bu görevi daha çok muhasebe mesleği icra eden kişilerden olması konkordatonun sağliklı işlemesıne yardımcı olabıleceklerı kanatındeyız.

Yazının tamamını TAM EKRAN OKUMAK için linki tıklayınız...
Tam Ekran Görüntülemek İçin Tıklayın...

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet gürsoy
Ahmet gürsoy - 6 ay Önce

Apdurrahman bey sıkıntıya düşmüş işletmelere yardımcı olmak için ve güzel işletmeler zayi olmasın diye kurulan bir sistemdir fakat kasti olarak şirketlerin içi boşaltılıp firmayı kongogartaya teslim edip firmayı patlatanlar çok bende bu madurlardanım devlet neden sıkıntıya düşmüş firmaları sebebini inceleyip ceza usülsüzlük durumuda ağır hapis cezasıyla cezalandırması gerekli

Ahmet Güngör
Ahmet Güngör - 6 ay Önce

Sevgili kardesim umarim uyarinlariniz dikkat te alinir.

SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge