Riskli alan da vergi istisnasına girdi

Abdullah Tolu // İnşaat sektöründe sadece riskli yapıya sağlanan vergi istisnalarının kapsamı genişletildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, sadece riskli yapıyı vergi istisnası kapsamında kabul ediyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) riskli alan ve rezerv alanın da vergi istisnası kapsamında olduğunu açıkladı. Bir süredir inşaatçılar riskli alan ve rezerv alanların vergi istisnası kapsamında olması gerektiğini belirtiyordu.

Riskli alan da vergi istisnasına girdi

KONUTDER Vergi Danışmanı Abdullah Tolu, yasaya göre istisna kapsamına riskli yapı, riskli alan ve rezerv alanın girdiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, istisna düzenlemesinin sadece riskli yapılar ve bunların yerine yapılan yeni yapılar için uygulanabileceği, riskli alan ve rezerv alanda yapılan yeni yapılar için istisnanın uygulanamayacağını belirtmişti. Bu görüşün dayanağı ise, yasada sadece ‘Yapı’ kelimesinin geçmesi, ‘Alan’ kelimesinin geçmemesi idi. İnşaat sektörü temsilcileri, yasanın her üç alanda yapılan yapıları kapsadığını, getirilen istisnanın riskli yapı, riskli alan ve rezerv alan olarak kabul edilen yerlerde yapılan yeni yapıların tamamını kapsadığını belirterek, genelge ile getirilen yanlış uygulamanın düzeltilmesini istedi.” Uygulamanın dar kapsamlı kalması nedeniyle şirket ve müteahhitlerin tekrar dava açmaya başladığını anlatan Tolu, GİB’in 29 Temmuz 2019’da bir yazı göndererek Tapu Kadastro’yu uyardığını dile getirdi.

Tapu Kadastro’nun da 17 Eylül’de bir genelge yayımlayarak riskli yapı dışında, riskli alan ve rezerv alan için de istisnayı uygulamaya başladığını kaydetti. Tolu, genelgede, istisnanın yürürlüğe girdiği 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçerli olduğunun özellikle belirtildiğine dikkat çekti.

Hürriyet | Neşe Karanfil

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Uluca (SMMM)
Süleyman Uluca (SMMM) - 8 ay Önce

Üstad şu inşaat sektöründeki vergisel sıkıntıların çözümüne bu kadar katkı yapan başka bir kimse görmedim.

Elinize, emeğinize sağlık.

Levent Minan (SMMM)
Levent Minan (SMMM) - 8 ay Önce

Siz bu ülkenin en önemli neferlerinden birisiniz üstadım.

Ethem Erdoğmuş
Ethem Erdoğmuş - 8 ay Önce

Biraz baktımda adamı boşuna Konutder Danışmanı yapmamışlar... Damat beyde vergisel düzenlemelerde Abdullah beye danışsın......

EREN KARA
EREN KARA - 8 ay Önce

Tesbitinizde haklısınız. Çalışmalarınız da başarılar dilerim.

Ferhat Yıldız
Ferhat Yıldız - 8 ay Önce

Üstad İnşaat sektöründeki problemlere nokta atışı yaparak, çözümü konusunda çok faydalı
bilgiler paylaşıyorsunuz, sayenizde çok şey öğreniyoruz...

Murat Tınaz
Murat Tınaz - 8 ay Önce

Bu konu da yapılan çalışma ve sonuçlandırma için teşekkürler Abdullah Bey.

Ali Yıldırım
Ali Yıldırım - 8 ay Önce

Yapılan bu düzeltme toplumun tüm kesimlerini olumlu yönde etkiliyor. Deprem kuşağında olduğumuz gerçeği gözönüne alınırsa bu yapılardan hiç vergi alınmaması lazım. Bu sonucun ortaya çıkmasında emeği geçen Maliye Yetkililerine, KONUTDER'e ve Abdullah Üstad'a teşekkür ederiz.

Silvan Çakır (SMMM)
Silvan Çakır (SMMM) - 8 ay Önce

İnşaat sektöründeki yanlış uygulamalar ve mağduriyetler sayenizde gideriliyor üstadım,
Emeğinize sağlık....

SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge