Sıvılaştırılmış Propan Teslimleri ÖTV Den Arındırılmıştır. (1542 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı)

Sıvılaştırılmış Propan Teslimleri ÖTV Den Arındırılmıştır. (1542 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı)

Mevzuat: ÖTVK
 

Özet:

Polipropilen Üretim Tesislerinde Propilen Üretiminde Kullanılan Propan Teslimlerinde Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarının Belirlenmesine Dair Karar  Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır.

16/09/2019 tarih ve 30890 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1542 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile; ülkemizdeki polipropilen üretim tesislerinin desteklenmesi amacıyla, bu tesislerde “propilen” üretiminde kullanılacak olan Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan “sıvılaştırılmış propan” ÖTV’den arındırılmıştır.
 

İçerik:                              

Propilen örgü, çuval, halı ipliği, halat, masa örtüleri, paspas, filtre bezleri, keçe, kord bezi, boru, kablo kılıfı, balık ağı, fırça, leğen, masa, sandalye, oyuncak, piknik eşyaları yapımında kullanılmaktadır.

Biraz daha açık ifadeyle, PP ya da polipropilen ambalaj ve etiketleme, tekstil (örneğin halat, termal iç çamaşırı ve halı), kırtasiye, plastik parçalar ve yeniden kullanılabilir kap çeşitleri, laboratuvar ekipmanı, hoparlör, otomotiv parçaları ve polimer banknotlar gibi birçok uygulamada kullanılan bir termoplastik polimerdir.

16 Eylül 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 1542 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu’na ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan 2711.12 GTİP numaralı “(Sıvılaştırılmış) Propan”ın, polipropilen üretim tesislerinde 2711.14.00.00.12 GTİP numaralı “Propilen” üretiminde kullanılmak üzere tesliminde ÖTV tutarı sıfıra indirilmiştir.

Bu Karar, 1 Ekim 2019 tarihinde yürürlüğe girmek üzere yayımlanmıştır.  

Bilgilerinize Saygılarımızla Arz Olunur.


Ali ÇAKMAKÇI
Yeminli Mali Müşavir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge