TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ ŞARTLARINDAKİ TUTARLAR DÜŞÜRÜLEREK GEÇİŞ DAHA CAZİP HALE GETİRİLDİ

Son yıllarda Özellikle Arap, İran, körfez ülkeleri, Alman, İngiliz vb ülke vatandaşlarının Türk vatandaşlığına olan ilginin artması sonucu Türk vatandaşlığına geçiş şartları düşürülmüştür.

TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ ŞARTLARINDAKİ TUTARLAR DÜŞÜRÜLEREK GEÇİŞ DAHA CAZİP HALE GETİRİLDİ

Son  yıllarda  Özellikle Arap, İran, körfez ülkeleri, Alman, İngiliz   vb ülke vatandaşlarının Türk vatandaşlığına olan ilginin artması sonucu Türk vatandaşlığına geçiş şartları düşürülmüştür.

Türkiye de Gayrimenkul yatırımları ile Finansal araçlara yatırım yaparak kazanç elde edecekleri gibi  aynı zaman da Türk Vatandaşlığı da kazanacak olmaları uygulama bakımından bu ülkelerde yoğun ilgi göreceği beklenmektedir.    

Türk Vatandaşlığına geçiş şartlarının/tutarlarının yer aldığı 2010-139 sayılı Yönetmelik te 18.09.2018 tarih 106 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Yatırım Şartları aşağıya çekilerek  daha çok yatırımcı yı Ülke vatandaşlığına kazandırma nın önü açılmıştır.

Bilindiği üzere bu tür uygulamalar diğer Ülkelerde de yapılmakta olup,amaç ülke ekonomisine dış kaynak yaratmaktır.  

Peki Yönetmelik değişikliği ile neler değişti ?, yeni tutarlar ne oldu ?

Yatırım Şartlarını, ilgili Bakanlıkları ve yatırım tutarlarını özetleyen tablo aşağıda yer almaktadır.

Aynı yönetmeliğin 20 maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

7)  İkinci fıkra kapsamında yapılacak  vatandaşlık    kazanma  başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacı ile İçişleri Bakanlığı bünyesinde  Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabilir.

8) İkinci fıkra  kapsamın  da yapılacak yatırım türleri arasında belirtilen süreyi tamamlamak amacıyla geçişken lik  mümkündür.  

Son Söz :

18.09.2018 tarih 106 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı şartların aşağıya  çekilmesi,  Ülkemizin kalkınması, dış sermayenin yurda çekilmesi, işyeri açarak istihdam yaratılması, bakımından teşvik edici bir düzenleme olup, başarılı olması dileklerimle, 24.09.2018

Saygılarımla,

Memduh ÖZCAN
SMMM/BAĞIMSIZ DENETÇİ

Kaynakça:

TC. Resmi Gazete,
106 saylı Cumhurbaşkanlığı kararı

Kaynak: www.bdturkey.com

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Başlıksız Belge