banner79

banner80

Asgari ücret destek teklifi komisyondan geçti.

Asgari ücret desteğinin 2019'da devam etmesi, evlerde üretilen ürünlerin vergiden istisna olması, 250 liraya kadar eksik ödemelerin vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında değerlendirilmemesi gibi düzenlemeleri içeren ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

EKONOMİ 11.01.2019, 15:01
Asgari ücret destek teklifi komisyondan geçti.

Teklife göre, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden,  oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri,  dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi  ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar, yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının  yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna  tutulacak.

Sadece ilgili kanunlar kapsamında işverenlerce, hizmet erbabına, ölüm,  engellilik ve hastalık sebebiyle verilen tazminat ve yardımlar gelir vergisinden  istisna olacak. İşsizlik Sigortası Kanunu ve İş Kanunu kapsamında olmaksızın,  işsizlik veya işe başlatmama tazminatı ve benzeri adlar altında yapılan çeşitli  ödemeler kapsam dışında olacak.

Vergiye uyumlu mükelleflerde, her bir beyanname itibarıyla 250 Türk  lirasına kadar yapılan eksik ödemeler, vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında  değerlendirilmeyecek.

İlgili vergi kanunu gereğince tecil edilerek belirlenen şartların  gerçekleşmesi halinde terkin edilecek vergilerin, söz konusu şartların  sağlanamaması durumunda, kanunlarında öngörülen tecil süresinin bitiminden  itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde, tahakkuk eden vergilerin kanuni  süresi içerisinde ödenmiş olması şartı ihlal edilmiş sayılmayacak.

27 Mart 2018 tarihinden önce işten ayrılan hizmet erbabına, karşılıklı  sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak  ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi  tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan  gelir vergisi kesintisi ret ve iade edilecek.

Karşılıklı sonlandırma sözleşmesi ve ikale sözleşmesi kapsamında  yapılsa dahi ek tazminat niteliğinde olmayan ihbar tazminatı, normal ücret,  yıllık izin ücreti, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan  hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden  kesilen gelir vergisinin iade edilmesi söz konusu olmayacak.

Elektronik belge düzenlemek suretiyle de eğlence vergisinin beyan ve  ödemesine imkan verecek idari düzenlemeleri yapabilmesi için Hazine ve Maliye  Bakanlığına yetki veriliyor.

Maddenin gerekçesinde, "Alınacak bu kanuni yetki sonrasında, Hazine ve  Maliye Bakanlığınca yayımlanacak genel tebliğ ile e-bilet uygulamasına dahil  olacak mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz kullanım zorunluluğuna tabi tutulmadan  eğlence vergisinin beyan ve ödeme usulünün e-bilet ve benzeri belgeler yoluyla  gerçekleştirilebilmesine imkan verilecek ve mükelleflerin söz konusu e-bilet  uygulamasına gönüllü olarak dahil olmaları sağlanabilecektir." ifadesi yer  aldı.

2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali  müsabakalarına ilişkin olmak üzere Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA),  katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişiliklerden iş yeri,  kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlara, bu müsabakalar dolayısıyla  yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabakalar  dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları katma değer vergisinden  istisna olacak.

Rize ile Bitlis'in Ahlat ilçesinin topoğrafik yapısı nedeniyle  yerleşilebilir alanların kısıtlı olması, özellikle yükseköğretim ve resmi kurum  alanlarının yerleşebileceği alternatif alanların bulunamaması nedeniyle; İzmir  Çandarlı ve Rize İyidere limanlarında ulaştırma faaliyetlerinin ve lojistik  hizmetlerin uluslararası düzeye çıkarılması için kıyı ve su alanlarının  kullanımının artırılmasına yönelik; sınır ve koordinatları belirlenen alanlarda,  kaynakların etkin bir şekilde kullanılabilmesi amacına yönelik için Kıyı  Kanunu'nun kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan  arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerinden muaf  tutulacak.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak

Teklife göre, asgari ücret desteği 2019 yılında 12 ay devam  edecek.

Bu düzenlemeye göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası  Kanunu'na eklenecek geçici maddeyle haklarında uzun vadeli sigorta kolları  hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2018 yılının aynı  ayına ilişkin SGK'ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve  prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 102 lira ve altında  bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere 2019  yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar  ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam tutar;  2019 yılı içinde ilk defa bu kanun kapsamına alınan iş yerlerinden bildirilen  sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının 2019 yılı ocak-aralık  dönemi için bu maddede belirtilen tutarlarla çarpımı sonucu bulunacak tutar bu  işverenlerin SGK'ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek.

Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Prime esas kazanç  günlük tutarı, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümleri uyarınca toplu  iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 203 lira olarak  esas alınacak.

Ortalama sigortalı sayısı 500'ün altında olan iş yerleri için günlük 5  lira, 500 ve üzerinde olan iş yerleri için günlük 3,36 lira destek  sağlanacak.

Mevcut bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş  birimi olarak açılması veya yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde  doğrudan veya dolaylı ortaklık ilişkisi bulunan şirketler arasında istihdamın  kaydırılması, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi  İşsizlik Sigortası Fonu katkısından yararlanmak amacıyla muvazaalı işlem tesis  ettiği anlaşılan veya sigortalıların prime esas kazançlarını 2019 yılı  Ocak-Aralık dönemi için eksik bildirdiği tespit edilen iş yerlerinden İşsizlik  Sigortası Fonunca karşılanan tutar gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte  geri alınacak, bu iş yerleri hakkında bu madde hükümleri uygulanmayacak.

Borçlarını yapılandıran işverenler yararlanabilecek

Öte yandan, teklifle işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla  ilgili 2019 yılı ocak ila aralık dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerini  veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içerisinde vermediği,  sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği, denetim ve kontrolle görevli  memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde çalıştırdığı kişileri sigortalı  olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının  tespit edilmesi, SGK'ye prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası  ve gecikme zammı borcu bulunması hallerinde bu imkan tanınmayacak.

Ancak SGK'ye olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme  cezası ve gecikme zammı borçlarını ilgili kanun gereği tecil ve taksitlendiren  işverenler, bu tecil ve taksitlendirme devam ettiği sürece söz konusu imkandan  yararlanabilecek.

Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin devlet  tarafından karşılandığı durumlarda işverenin ödeyeceği sigorta priminin İşsizlik  Sigortası Fonu'nca karşılanacak tutardan az olması halinde sadece sigorta prim  borcu kadar mahsup işlemi yapılacak.

Ücretleri asgari ücretin iki katından az olamayacağı hükme bağlanan  "linyit" ve “taş kömürü" çıkarılan iş yerlerinde yer altında çalışan sigortalılar  için birinci fıkranın uygulanmasında, belirlenecek günlük kazanç 271 lira, 2018  yılının aynı ayına ilişkin SGK'ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya  muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen prim ödeme gün sayısının  yüzde 50'sini geçmemek üzere, 2019 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve  hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen  sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacak.

Bu hükümler kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda çalışan  sigortalılar için uygulanmayacak.

Bu yılın ocak-aralık dönemine ilişkin yasal süresi dışında SGK'ye  verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya Hazine ve Maliye Bakanlığına  verilecek muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar için bu  madde hükümleri uygulanmayacak.

Milliyet

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@