Askerliğini sigorta girişinden önce yapanların emeklilik için borçlanması halinde sigorta girişi borçlanılan süre kadar geri gider. Böylece emeklilik tarihinin de öne çekilmesi mümkün olur.

Soru: 1970 doğumluyum. 1 Ocak 1993'te sigortam başladı. Askerliğimi 1992 yılında yaptım. Eğer askerliğimi borçlanırsam daha erken emekli olabilir miyim? (Arif Şimşek)

Cevap: 1 Ocak 1993'teki sigorta girişiniz nedeniyle 25 yıl sigortalılık, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta girişinizden önce yapmanız nedeniyle borçlanmanız halinde sigorta girişiniz borçlandığınız süre kadar geri gidecektir. Askerlik borçlanması her zaman emeklilik koşullarını değiştirmeyebilir. Ancak sizin durumunuzda sigorta girişinizi 40 gün öne çekmeniz halinde 54 yaş yerine 53 yaşında emekli olmanız söz konusu. Bu nedenle 40 günlük bir borçlanmayla emekliliğinizi bir yaş öne çekmeniz mümkün olabilecek. Borçlanmayı da yıl bitmeden yapmak sizin lehinize. Askerliğinizin tamamını değil, yalnızca 40 gününü borçlanarak bu yıl içinde 1.526 TL ödeyerek yaparsanız, 2023 yılında aylık bağlatabilirsiniz.

Soru: Üç yıldır bir şirkette çalışıyorum. Bir arkadaşım da şirket kurdu ve beni ortak yaptı. Şirket limited şirket statüsünde. Bu nedenle Bağ-Kur'lu olmam gerektiğini öğrendim. Bağ-Kur'lu olursam sigortam duracak mı, ya da Bağ-Kur'lu olmama imkanım var mı? (Cenk Yılmaz)


BAĞ-KUR GEÇERLİ OLUR

Cevap: Bir kişi aynı anda SSK'lı ve Bağ-Kur'lu olabilir. Böyle bir durumda aynı anda SSK'lılık ve Bağ-Kur'luluk devreye girer ve hizmet çakışması durumu yaşanır. 2011'den sonraki SSK ve Bağ-Kur hizmet çakışmasında SSK'lılık geçerlidir. Bu nedenle şu an için SSK'lılığınız geçerli olduğundan limited şirket ortağı olduğunuz tarihte Bağ-Kur'luluğunuz başlatılmayacaktır. Ancak SSK'lılığınız kesintiye uğrarsa bu durumda Bağ-Kur'unuz başlatılacak ve prim ödemeniz gerekecektir. SSK'lılığınızın devamı süresince Bağ-Kur'unuz devreye girmez, ancak kesinti olursa Bağ-Kur primi ödemeniz gerekir.

Anne ve babadan çift aylık mümkün

25 yaşı geçene gelir testi şart

Soru: Oğlum üniversiteyi bitirdi, yüksek lisansa başladı. Ancak şu an 26 yaşında. Benim üzerimden sağlık hizmeti almaya devam edebilir mi?

Cevap: Oğlunuz 25 yaşını geçtiği için sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişi olarak sağlık hizmeti alamaz. Bu nedenle gelir testi yaptırması gerekiyor. Buna göre aylık 107 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Milliyet | Cem KILIÇ