Türkiye, dijitalleşmenin özellikle bazı noktalarında dünyaya örnek olmayı başarırken bugün bu konuyu ele alan önemli bir açıklama geldi. 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren vergi yazılımı sağlayıcısı Sovos’un Strateji ve Regülasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Den Var Valk, Türkiye’nin vergi anlamında e-dönüşümü eksiksiz tamamlayan ikinci ülke olduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye’nin e-dönüşümde bazı ülkelerden 20 yıl öndeAvrupa’nın ise bu konuda 10 yıl geride olduğunu belirtti.

Christian, yaptığı açıklamasında İtalya gibi birçok ülkenin verginin dijitalleşmesinde Türkiye’yi örnek aldığını, Avrupa’nın da Türkiye’yi örnek alan İtalya’yı incelediğini belirtti. Türkiye’nin geliştirdiği modelin özellikle KOBİ’lerin daha kolay sisteme entegre edilmesi açısından tercih edildiğini belirten Christian, Türkiye için diğer fırsatlara da değindi.

Christian, Türkiye’nin artık veri analitiği konusunda da çok fayda sağlayabileceğini ve bu alanda da model olabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin henüz nasıl bir model uygulanacağı kararını verme aşamasındayken Türkiye’nin yapay zeka, modern analitik teknolojisini geliştirme gibi konularda ilerleme kaydederek bir adım öncü olabileceğini paylaştı.

Sovos, Türkiye’deki faaliyetlerine 2019 yılında e-fatura konusunda lider isimlerden birisi olan Foriba’yı ve düzenli vergisel raporlama çözümlerini satın alarak başlamıştı. Christian, Türkiye’nin kendileri için çok stratejik bir pazar olduğunu, hem mevzuatı hem de pazarı takip ettiklerini, yakında Türkiye üzerinden Asya'ya açılmayı planladıklarını paylaştı.

WebTekno