banner79

banner80

Kredi kartları tamamen değişiyor!

Mastercard, kredi kartlarında büyük değişiklik için hazırlandıklarını bunun 2024'te başlayacağını duyurdu.

EKONOMİ 21.08.2021, 15:34
Kredi kartları tamamen değişiyor!

Hürriyet gazetesinden Kübra Genç’in haberine göre, dünyanın önde gelen kredi kartı üreticilerinden Mastercard geçtiğimiz günlerde kredi kartlarında yapılacak köklü değişiklikten bahsetti. Şirketin açıklamasına göre bir süre sonra yapılan değişiklikle kredi kartlarında manyetik şerit olmayacak.

Avrupa dahil birçok bölgede 2024 sonrasında şeritsiz kartlar kullanılmaya başlanacak. Hedef ise 2033'te tüm dünyada manyetik kartların kullanımının sonlandırılması. Manyetik şeritler, dolandırıcılığa imkan verdiği için uzun süredir güvenli görülmüyordu. Manyetik kartların yerine ise çipli ve biyometrik kartlar gelecek. Biyometrik kartların parmak izi kullanacağı belirtiliyor.

Gerçekten manyetik kartlar dolandırıcılığa bu denli imkan veriyor mu, yeni sistem güvenli mi ve mağduriyet yaşamamak için neler yapılmalı...


"DİJİTAL CÜZDAN VE KARTLAR DAHA GÜVENLİ"

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ülkemizde bankacılık ve ödeme sistemleri teknolojileri geçtiğimiz yıllar boyunca birçok Avrupa ülkesinin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilerisindeydi. Örneğin kredi kartı ile alışveriş yaparken kartı pos makinesinden geçirme işlemi uzun yıllardır uygulanmıyor. Tüm kredi kartları yıllardır PIN sistemi ile korunuyor ve son birkaç yıl içerisinde çipsiz kart neredeyse kalmadı. Fakat geçtiğimiz birkaç yıl içerisinden batı ülkelerinde PayPal, Apple Pay, Samsung Pay veya Android Pay gibi yeni sistemler devreye girdi. Bu tür ödeme sistemleri kart bilgilerinizi üçüncü taraf satıcılar ile paylaşmadığınız için oldukça güvenli. Çoğu ne yazık ki ülkemizde kullanılamayan bu sitemlerin yerine birkaç yerli sistem bulunuyor. Manyetik şeritli fiziksel kredi kartı yerine biometrik verilerle korunan dijital kartlar ve dijital cüzdanlar mutlaka daha güvenli" dedi.


"TAHMİN EDİLEBİLİR KODLAR KULLANMAYIN"

Erginkurban, 'Geleneksel kart kullanıcılarının başına gelen en büyük problem, kart numarasının çalınması ve yabancı internet sitelerinde veya bahis sitelerinde izinsiz ve habersiz olarak kullanılması olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür kredi kartı kullanıcılarının bazı detaylara dikkat etmesi gerekiyor' diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

"Yeni bir kredi kartı alır almaz arkasındaki bölümü imzalayın ve pin kodunu belirleyin. Pin kodunun başka hiçbir yerde kullanmadığınız bir numara olmasına dikkat edin. Kesinlikle doğum tarihiniz veya çocuğunuzun doğum tarihi gibi tahmin edilebilir kodlar kullanmayın. Market, restoran gibi halka açık yerlerde kartınızın görünmesini mümkün olduğunca engelleyin. Kartın ön yüzündeki numara ve arka yüzündeki CVV kodunun aynı anda yabancı birinin eline geçmesi tahmin edemeyeceğiniz sorunlara ve harcamalara neden olacaktır. Günümüzde birçok markette kasaların üzerinde güvenlik kameraları bulunuyor. Bu tür güvenlik kamerası bulunan yerlerde alışveriş yaparken kartınızın temassız özelliğini kullanarak görüntülenmesinin önüne geçin. Açık bir şekilde video kaydı alınan kredi kartınızın numarası kötü niyetli birilerinin eline geçebilir ve izniniz olmadan kullanılabilir"


BİLGİ FİŞLERİNİZİ HEMEN ATMAYIN!

Erginkurban dikkat edilmesi gerekenleri sıralarken adres ve iletişim bilgileri değiştiğinde mutlaka belirtilmesi gerektiğini ifade ederken, "Bankalar tarafından otomatik olarak yenilenen kredi kartınız eski adresinize gönderilebilir ve başkasının eline geçebilir. Kredi kartı ödemelerinden sonra verilen bilgi fişlerini hemen atmayın, yırtarak okunamaz hale getirin ve yok edin. Yaptığınız harcamaları her ay kredi kartı ekstrenizde kontrol edin" açıklamasında bulundu.


"OTOMATİK DOLDURMASINA İZİN VERMEYİN"

Erginkurban internetten alışveriş noktasında da bazı detaylara değindi ve "Internet alışverişleri için kredi kartı kullanıyorsanız internet tarayıcılarının kredi kartı bilgilerinizi saklamasına ve otomatik olarak doldurmasına izin vermeyin. Ülkemizde ne yazık ki dijital cüzdanlar henüz kullanılamıyor. Bu tür cüzdanlar alışveriş siteleri ile kredi kartı bilgilerinizi direk paylaşmadığı için daha güvende olmanızı sağlıyorlar. Yine de MasterPass veya BKM Express gibi sitemleri kullanarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz. İnternetten alışveriş yaptığınız siteler konusunda dikkatli olun ve kart bilgilerinizi tanınmayan ve yabancı sitelere vermekten kaçının. Kart bilgilerinizin sitenin sistemlerinde saklanmasına izin vermeyin. Aracı bir ödeme kuruluşu kullanmak ve kart bilgilerinizi alışveriş yaptığınız site ile hiç paylaşmamak da bir çözüm olabilir. Kredi kartınızı kaybederseniz vakit kaybetmeden bankanız ile iletişim kurun ve kapattırın" dedi.


"İŞLEMLER GENELDE İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILIR"

Avukat Sefa Karcıoğlu kredi kartlarında yaşanan en büyük güvenli problemini açıklarken, "Fiziki kredi kartı olmadan online ödemeler ile müşteri kart bilgilerinin çalınmasıdır. Kart sahibinin bilgileri çalınır ve kart olmadan yasadışı bir şekilde kullanılır. Genellikle internet üzerinden işlem yapılır. Bilinen bir kurumdan geliyor izlenimi veren sahte e-postalarla gönderilen bağlantılara kullanıcıların tıklaması sağlanarak kredi kartı bilgileri ele geçirilir" dedi.


"HUKUKA UYGUN OLACAKTIR"

Karcıoğlu, Fiziki kredi kartı kullanımında kartın çalınması, kopyalanması gibi durumlarda yeni sistem ile güvenlik önlemleri arttırılacaktır. Ancak parmak izi kullanılan çipli kartlarda özel nitelikli kişisel veri niteliğindeki biyometrik veri işleme faaliyetinde bulunulacağından amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma ilkesine uygun ve açık rıza ile işlenmesi gerekmektedir. Buna göre kullanıcılara parmak izi kullanılan çipli kartları kullanma seçeneğinin tercihine bırakılması hukuka uygun olacaktır.


"SANAL KARTI TERCİH EDİNİZ"

Av. Karcıoğlu kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamak için de "Kart bilgileri kişiye özeldir ve bu bilgilerin gizliliğini (kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu/CVV2 kodu) koruyunuz. Güvensiz ortamlarda kullanmayınız, üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Kart ve kart ile birlikte kullanılan; kartın kendisi, şifre ve mesaj gelen cihazlar, şifre üreten cihazlar gibi unsurları koruyunuz. Bankanıza vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin (e-posta adresi, adres, telefon numarası, vb.) gizliliğini korumaya özen gösteriniz. Kartlı dolandırıcılıklarla ilgili kullanılan ürünlerin güvenliği hakkında bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Banka internet sitelerinde güvenlik hakkındaki sayfalar titizlikle takip edilebilir. Kartınızla yaptığınız işlemlerde ödeme bilgilerini kontrol ediniz. Kredi kartı ile sanal ortamlarda yapılan alışverişlerde sanal kartı tercih ediniz. Bankaya verdiğiniz bildirim adreslerinizin değişmesi durumunda bankanızı bilgilendiriniz ve değişiklikleri bildiriniz. Banka hesap durumunun ve faturaların her zaman yeni adrese gönderildiğinden emin olunuz. Adres değişikliğinin bildirilmemesi durumunda eski adrese gönderilen hesap özeti/durumu ve fatura bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçme olasılığı olduğunu unutmayınız. Güven vermeyen ve itibarı olmayan internet siteleri üzerinden alışveriş, telefonla veya mektupla sipariş alan firmalar ile kart ve kimlik bilgilerini paylaşmayınız. Sanal alışveriş yapılan sitelerde 3D güvenlik özelliği olan siteleri tercih ediniz. Adınıza bir başkası tarafından yapılan harcamalardan haberdar olmanız için hesap kesim ekstrelerini kontrol ediniz ve güncel dönem borçlarınızı düzenli takip ediniz. Şüpheli durumlarda ivedi olarak bankanızla iletişime geçip olay hakkında bankanıza bilgi veriniz" şeklinde açıklamalarda bulundu.


"TOPLADIKLARI BİLGİLERİ SATIYORLAR"

WatchGuard Türkiye & Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil bugün kredi kartlarında yaşanan en büyük güvenlik problemini açıklarken, "Manyetik şeritleri bir güvenlik problemi olarak adlandırabiliriz, yaklaşık 1960 yılından beri kullanılan bir teknoloji ve içeriğindeki bilgileri statik olarak saklıyor. Bu durumda bu manyetik şeridin içindeki bilgileri kopyalayan kişi; kart numarası, son kullanma tarihi vb. bilgileri ele geçirebiliyor. Böylelikle bu bilgileri tekrar tekrar kullanma imkanı eline geçiyor. Her ne kadar ülkemizde fiziksel kredi kartı kullanımı sırasında çip ve pin teknolojisi çok yaygın olsa da özellikle Amerika ve Asya’da hala kredi kartlarında manyetik şerit kullanımı yüzde 40 civarındadır. Buna ek olarak, bu bilgileri ele geçiren art niyetli kişiler çevrim içi alışveriş sırasında da bu bilgileri kullanabiliyor veya topladığı kart bilgilerini satabiliyor" dedi.


GÜVENLİK CİDDİ ORANDA ARTACAK

Onarangil yeni kredi kartlarıyla ilgili de konuştu ve "Avrupa’da ilk 2004 yılında çip ve pin sistemine geçiş yapılmış ve kredi kartı dolandırıcılığında ortalama yüzde 30 – yüzde 40 civarında düşüş yaşanmıştır. Ancak kartla beraber pin kodunun çalınabilmesi, güvenlik risklerini yine de devam ettirmektedir. Özellikle yeni biyometrik doğrulamalı ve çipli kart kullanımıyla güvenlik ciddi bir oranda artacaktır. Tıpkı telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanıldığı gibi kredi kartlarıyla alışveriş yaparken biyometrik olarak parmak izi kullanılacak ve kartın sahipliği onaylanacaktır. Bu durumda, o an işlem yapan kişinin kart sahibi olduğu doğrulanmış olacak ve herhangi bir pin girişi yapılmayacağı için çevredeki üçüncü kişiler tarafından pin kodunun öğrenilmesinin de önüne geçilmiş olacaktır" dedi.


BU MADDELERE DİKKAT!

Onarangil mağduriyet yaşamamak için yapılması gerekenleri de sıraladı:

1- ATM cihazlarına yerleştirilebilen kart kopyalama cihazlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Kartları ATM cihazına yerleştirmeden önce şüpheli bir görüntü veya bir değişiklik fark edilmesi durumunda hızlıca bankaya haber verilmeli.

2- Kart bilgilerinin ve pin kodunun kesinlikle kimse ile paylaşılmaması gerekiyor. Bankalar, polisler, savcılar telefon ile arayıp kart numarası ve pin kodu bilgisini sormazlar. Yapılan telefon görüşmesi her ne kadar inandırıcı olsa da bu bilgiler kesinlikle paylaşılmamalı.

3- Kredi kartı ekstreleri düzenli olarak kontrol edilmeli, ekstrede olağan dışı bir alışveriş görülmesi durumunda hemen bankayla iletişime geçilmeli.

4- Çevrim içi alışveriş sırasında mutlaka sanal kredi kartı kullanmaya özen gösterilmeli, mümkün olmaması durumunda kredi kartı çevrim içi alışverişe geçici olarak açılıp sonrasında kapatılmalı.

5- Bankaların birçoğu internet alışverişleri sırasında SMS ile bilgi verebiliyor, bankalarla görüşüp bu hizmet aktif edilmeli. Şüpheli alışverişlerle ilgili gelen bildirimlerde bankayla görüşüp kartı iptal ettirerek gerekli işlem için itiraz edilmeli.

6- Web sitelerinde ve internet tarayıcılarında kredi kartı bilgilerini hatırlama özelliği devre dışı bırakılmalı, kart bilgileri kaydedilmemeli.

7- Çalınan ve kaybolan kredi kartları zaman kaybedilmeden bankaya bildirilip işleme kapatılmalı."

Yorumlar (0)
4
açık
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@