Devlet 65 yaş üstü kişilere, engellilere ve evde engellisine bakan kişilere maaş ödüyor. 65 yaş aylığı (yaşlı aylığı) memur maaş katsayısına endeksli. Memur maaş katsayısı da ocak ve temmuz aylarında enflasyon oranı ve memur toplu sözleşme hükümleri çerçevesinde güncellenince 65 yaş aylığının miktarında da artış oluyor. 65 yaş aylıkları memur katsayısındaki artışla birlikte ocaktan itibaren 3.504,84 TL'ye yükseldi. Aralık ayı itibarıyla 65 yaş aylığı 2.348,3 TL'ydi. Dolayısıyla 65 yaş aylığında 1.156,54 TL artış olmuş oldu. Ocak aylıkları hak sahiplerine ödendi. Şubat ayında hem şubat ayı zamlı 65 yaş aylıkları hem de ocak ayında zam öncesi ödenen tutar ile zamlı 65 yaş aylığı arasındaki fark ödenecek.

KİŞİ BAŞI GELİR SINIRI

65 yaş aylığı alınabilmesi için geçerli olan 65 yaş üstü kişi ve eşinin toplam gelir üst sınırı asgari ücrete endeksli. Asgari ücretteki artışla birlikte bu sınır yükseldi. 2024 yılı için 65 yaş üstü kişi ve eşinin toplam geliri üzerinden hesaplanan kişi başına düşen gelir 5.667,37 TL'nin altındaysa 65 yaş aylığı alınabiliyor. Bu sınır 2023 yılının ikinci altı ayı için 3.800,77 TL'ydi. Dolayısıyla asgari ücretteki artışla birlikte bu sınır da yükseldiğinden, gelir sınırına takılan kişilerin 65 yaş aylığına başvurması ile birlikte bu yıl aylık alma ihtimali doğabilir.

ENGELLİ AYLIĞI YÜKSELDİ

Engelli aylıkları da memur maaş katsayısına endeksli olduğu için ocak ayından itibaren zamlı olarak ödenecek. Buna göre; yüzde 40-yüzde 69 arası engeli olan kişiler 2.797 TL, yüzde 70 ve üstü bakıma muhtaç engelliler ise 4.196 TL aylık alacak. Diğer yandan 18 yaş altı engellinin yakınlarına ödenen aylık da 2.797 TL olacak. Yüzde 40 ila 69 arası engellilik oranı olan kişiler ile 18 yaş altı engelli yakını olan kişilerin maaşları 923,22 TL artarken, yüzde 70 ve üstü bakıma muhtaç engellilerin maaşları ise 1.384,84 TL artmış oldu. Engelli aylıklarını ocak ayında alan kişilere maaş farkları şubat ayı maaşları ile birlikte ödenecek.

EVDE BAKIM PARASI NASIL ALINIR?

Memur maaş katsayısına bağlı olan evde bakım parası da ocak ayı ile birlikte arttı. Buna göre evde bakım parası ocak ayından itibaren 7.608 TL olarak ödenecek. Dolayısıyla evde bakım parasına 2.510 TL zam yapılmış oldu. Zamlı evde bakım paraları şubat ayında ödenmeye başlanacak. Evde bakım parası bir sonraki ayın başında ödendiği için şubat ayında ocak ayının evde bakım parası zamlı tutar üzerinden ödenecek. Ocak ayında ise aralık ayının evde bakım parası 5.098 TL olarak yatırılacak.

Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için aranan şartlar şöyle:

■ İlk koşul, engellinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi. Dolayısıyla engellinin sağlık kurulu raporunda 'ağır engelli' ibaresinin yer alması gerekiyor.

■ Engellinin sağlık kurulu raporunda engellinin bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi şart.

■ Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekiyor. 2024 yılında bu sınır 11.335 TL. Örneğin engellinin yaşadığı hanede 3 kişi yaşıyorsa evde bakım parası alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 34 bin 5 TL'yi geçmemesi lazım.

■ Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakan kişi ile engelli arasında kan bağı bulunması şartı var.

■ Engelliye bakan kişinin engelli ile aynı adreste ikamet etmesi gerekiyor.

Kaynak: Akşam | Okan Güray BÜLBÜL