CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, TÜRMOB ve bağlı odalara üye olanlar için Pasaport Kanununda değişiklik talep etti. Teklif kabul edilirse en az 15 yıl kıdemi bulunan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebecilerin yeşil pasaport alma hakkı olacak. 

Daha önce de mimar ve mühendislere yeşil pasaport hakkı tanınması için Meclis’e kanun teklifi veren CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, bu kez de TÜRMOB ve bağlı odalara üye olanlar için Pasaport Kanununda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi. 

"PASAPORT HAKKI ARTIK VERİLMELİ"
Kanunun teklifinin gerekçesinde, Pasaport Kanunun 14. maddesini hatırlatan Bülbül, gerek Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler gerekse Yeminli Mali Müşavirler önemli bir kamu görevi yaptığını belirterek şunları ifade etti: “Bu meslek mensupları uluslararası muhasebe standartlarını uygulamakta ve mevzuatını sürekli izlemektedir. Uluslararası kongre ve sempozyum toplantılarına katılma nedenleriyle sık sık yurt dışına çıkmaları söz konusu olmaktadır. Nitekim, TÜRMOB ve Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği çeşitli uluslararası muhasebe örgütleri ile ilişkileri yürütmektedir. Uluslararası toplantılara katılan, tebliğ sunan ve işleri dolaysıyla yurt dışı firmalara seyahat etme durumunda kalan muhasebe meslek mensupları; daha kolay ve rahat seyahat etmeleri için yeşil pasaport alma hakları bulunmalıdır” şeklinde konuştu.