Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi hususunda yapacağı olası değişiklikleri izah etmeye başladım. Bu serinin ilki gecikme zammı/faizine, ikincisi kurumlar vergisine, üçüncüsü ise ÖTV’ye ilişkindi.

Bu yazı dizisinin dördüncüsü ise Şimşek’in gayrimenkullerin alım-satımında baz alınacak gerçek bedel ile alakalı yapabileceklerine ilişkindir.

Enflasyonun çok yüksek olduğu bu dönemde her ürünün fiyatında olduğu gibi konut, iş yeri, arsa ve arazi olarak sayılan gayrimenkullerin fiyatları da çok yükseldi. Ancak gayrimenkuller alınıp satılırken yerleşmiş bir uygulama olan gayrimenkulün gerçek bedeli yerine daha düşük bir bedel gösterilerek işlem yapılmaktadır.

Yerleşmiş olan bu soruna çözüm üretmek adına Eylül ayının ilk hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlanmak zorunda olan Orta Vadeli Programın (OVP) hazırlıklarında özellikle gayrimenkullere özel bir önem verilmiş. Bu arada bu yıl Eylül ayının ilk haftasının sonu 3 Eylül tarihidir. 3 Eylül’e kadar OVP, Resmi Gazete’de yayımlanmak zorundadır. Ancak önceki yıllarda bu tarihe uyulmadığı da görüldü.

Konumuza dönersek gayrimenkullerde gerçek bedel sorununu çözmek için doğru bir hamle şu ana kadar maalesef hayat geçirilemedi.