Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 toplantı yaptı ve bugün yapılacak 3'üncü toplantıda işçi ve işveren arasında uzlaşı sağlanması durumunda 2023 yılı için asgari ücret kararı açıklanabilir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunu, en az on üyenin katılımı ile toplanıyor ve oylarının çoğunluğu ile karar veriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından da açıklandığı üzere; işverenlerin, işletmelerin ödeyebileceği bir ücret seviyesi olacak, öte yandan işçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret belirlenecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin belirlenmesinde; ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını göz önünde bulunduruyor.

Asgari Ücrete Yüzde 35 zam olursa 7.425 TL, yüzde 40 zam yapılması halinde yeni asgari ücret net 7.700 lira olacak. Eğer yüzde 45'lik bir zam yapılırsa net 7.975 liraya yükselecek. Asgari Ücrete yüzde 50'lik bir zam yapılması halinde ise yeni net ücret 8.250 liraya yükselecek.

Asgari ücretin belirlenmesinde dil, ırk, renk, cinsiyet, engellilik, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ile benzeri sebeplere dayalı herhangi bir ayrım yapılamaz.

EYT'de Çözüm Yakın

Emeklilikte yaşa takılanların durumlarına ilişkin olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin katılımı ile yapılan değerlendirme toplantısı sonrasında EYT konusunun çözümüne ilişkin Kanun Tasarısı'nın Aralık ayı içerisinde veya yetiştirilememesi durumunda en geç 2023 Ocak ayında TBMM'ne sunulması bekleniyordu.

Bakan Bilgin büyük beklenti olan EYT ile ilgili olarak "Bizim aralık içinde bitirip inşallah teknik çalışmaları bitirdikten sonra Meclis'te arkadaşlarımızla ve yüce Meclis'in kararına sunacağımız çalışmalar EYT ile ilgili tamamlanmak üzere." açıklamasında bulundu.

EYT'de yaş şartı aranıp aranmayacağı konusunda son sözü kamusal kaynaklar ve bütçe olanaklarını da dikkate alarak yine Cumhurbaşkanımız Sayın recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

Yaş sınırı burada en çok merak edilen kısım oldu. Kanun Tasarısı TBMM gündemine gelecek ve komisyonlarda görüşülecek.

Yine EYT'de önemli sorunlardan birisi olarak görülen kıdem tazminatının ödenmesi için kredi verilmesiyle ilgili olarak da bir çalışma yürütülüyor.

Bu kapsamda KGF kredileri ile çözülmesi bekleniyor.

Staj Sigortasına EYT Yok

Önemli taleplerden birisi de, staj sigortasının da EYT için başlangıç sayılmasıydı.

Aday çırak, çırak veya stajyer sigortalılıklarında sadece kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmekte, uzun vadeli sigorta kolları primi ise ödenmediğinden dolayı, staj sigorta başlangıçları emeklilik şartlarının belirlenmesinde kabul edilmemektedir.

Dolayısıyla, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen çalışmanın başlangıcı sigorta başlangıcı kabul edilmektedir.

Star |Resul KURT