Yapay zekâ sürücünün gözünden riskleri görerek yönetecek!

Otomotiv endüstrisindeki yapay zekâ fikri, otonom veya sürücüsüz arabalarla birlikte teknolojinin en görünür uygulamalarından biri olarak, otomobillerin tasarımında ve üretiminde vazgeçilmez hale geldi. Otomasyon ve akıllı robotların kullanımı üretim süreci içinde çok önemli bir yere sahip olmaya başladı. Aynı zamanda otomobil üretimi ve satışı arasındaki etkileşimin de satış ve araç verileri, üretimi gerçek zamanlı talebe göre daha iyi düzenlemek için tahmine dayalı modellemede kullanılıyor.

Otomotiv endüstrisinde yapay zekâdan yararlanmak, aracın tasarımının yanı sıra otomobil yapımında kullanılan ekipman ve robotların da tasarlanmasına olanak sağlıyor. Otonom sürüş esnasında yapay zekâdan yararlanan destek programları, direksiyon başında uykuya dalma tehlikesi vb sürücü risk değerlendirmeleri için sürücünün gözünün takip edilmesi gibi sürücü izleme yöntemleri geliştirilmesine yardımcı oluyor

. Yapay zekâ, motor ve akü performansı gibi konularda öngörülü bakım ve bildirimlerin yanı sıra risk ve maliyetlerin hesaplanmasında sürücü davranışını izleyen sigorta programları için de kullanılabilir. Sürücü değerlendirmesi, sürücünün geçmişini analiz edebilir ve geçmiş davranışlarına ve hatta belirli durumlardaki ruh hallerine göre potansiyel sorunları tahmin edebilir. Yapay zekânın en önemli etkilerinden hareketle şehirlerde elektrikli araçları ve mikromobilite varlıklarını yönetmede kullanılması çok önemlidir.

Yapay zekâ destekli sistemler, araç tahsisini optimize edebilir, talep modellerini tahmin edebilir ve verimli rotalar planlayabilir. Yapay zekâ odaklı analizler, elektrikli araçlarda enerji tüketiminin optimize edilmesine yol açabilir. Akıllı rota planlamadan pil şarjını ve enerji geri kazanımını yönetmeye kadar elektrikli araçların en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar. Bu sadece elektrikli araçların ömrünü uzatmakla kalmaz aynı zamanda karbon ayak izlerini azaltarak daha yeşil bir gezegene katkıda bulunur.

Mobilitenin geleceği kişiselleştirilmiş deneyimden geçiyor

Yapay zekâ, kullanıcı tercihlerini analiz edebilir, rota ve hatta bireysel ihtiyaçlara göre ulaşım modları önerebilir. İster işe gitmek ister en hızlı rotayı bulmak ister kısa bir yolculuk için uygun bir mikromobilite alternatifini seçmek olsun yapay zeka, kullanıcının yolculuğunun kendine özgü gereksinimlerine göre uyarlanmasını sağlar. Böylece kişiselleştirilmiş deneyimler mobilitenin geleceğine yön verir.

e-mobilite ve mikromobilite’de yapay zekânın yükselişi, sektörün uyum sağlama ve yenilik yapma yeteneğinin bir kanıtıdır. Bu dönüşüm tek başına değil; teknoloji sağlayıcılar, şehir planlamacıları, politika yapıcılar ve mobilite hizmet sağlayıcıları arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Birlikte kentsel taşımacılığın geleceğini şekillendiriyorlar. e-mobilite ve mikromobilite büyümeye devam ederken yapay zekâ, kentsel taşımacılığın geleceğini şekillendirmede giderek daha önemli bir rol oynayacak.

Verimliliği ve güvenliği artırmaktan karbon ayak izini azaltmaya ve kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye kadar potansiyeli sınırsızdır. Yapay zekâyı benimsemek yalnızca bir seçenek değil, kentsel hareketliliğin sürdürülebilirliğini, güvenliğini ve verimliliğini artırmak bir zorunluluktur. Daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu aydınlatan umut ışığıdır diyebiliriz.

Kaynak: Dünya | Koray ÖZTOPÇU