Seçim geliyor ya, merkez bankası darphanesi İyice hızlandı. Çünkü piyasaya bolca para sürülmesi gerekiyordu. Zira, en düşük emekli maaşı 5.500 TL’den, 7.500 TL’ye çıktı. Kur korumalı mevduatta faiz taban sınırı kaldırıldı, politika faizi +3 puan yerine artık faizin ne olacağına bankalar karar verecek. Bu arada bankalar arası faiz yarışı da olması olasıdır. Diğer taraftan emeklilere bayram ikramiyesi 2.000 TL ye yükseltildi. EYT’liler ile ilgili her gün yeni müjdeler veriliyor.

İyi de bunların bedelini sonuçta kim ödeyecek? Piyasaya yağmur gibi para sürülüyor, sonuçta sürülen bir paralar nedeniyle TL’nin değeri daha da aşınarak enflasyonun körükleyecektir. Kısa bir süre sonra da temel ihtiyaç maddelerinde önemli fiyat artışları olarak karşımıza çıkacaktır. Diğer bir ifadeyle seçim müjdesi olarak verilen bu bedeller yine bizden fazlasıyla geri alınacaktır.

Ayrıca yapılan bu müjdeler, keşke adil olabilseydi. Ama görüyoruz ki, içinde çok büyük adaletsizliği barındırmaktadır. Özellikle en düşük emekli maaşının 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkarılmış olması emekliler içinde önemli bir kesimi mağdur duruma düşürmüştür. En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye yükseltilmesi ile ilgili bir itirazımız olamaz. Ancak tabanda bu düzeltmeyi yaparken, tabandan daha yüksek maaş alanlara ilişkin hiçbir şey yapılmamış olması, bu kesimde haklı olarak şok etkisi yaratmıştır.

Örneğin, bir öğrenci saatlerce çalışarak sınava hazırlanırken, diğer öğrenci çok az çalışarak sınava girmiş olduğunu düşünelim. Sınav sonucunda çalışkan öğrencinin 90 puan, diğer öğrencinin 60 puan aldığını varsayalım. Öğretmen 60 puan alan öğrenciye, sana bir kıyak yapayım notunu 85’e yükseltiyorum demiş olsa adil olur muydu? En azından 90 alan öğrencinin notunu da 100’e çıkararak kısmen de olsa bir adalet sağlanması gerekirdi.

Aynı şekilde en düşük emekli maaşı olan 5.500 TL’yi % 36 arttırarak 7.500 TL’ye çıkarırken, 7.500 TL üzerinde emekli maaşı alanlara da az da olsa bir artış yapılması gerekirdi. Emekli maaşı 7.550 TL olan bir vatandaşın aynen kalırken, 5.500 TL olan vatandaşın maaşı 7.500 TL’ye çıkarsa bu bir müjde değil, diğer vatandaşlara yapılmış bir zulümdür. En düşük emekli maaşı alan vatandaşlarımız ayda 500 TL prim öderken, belki de diğer vatandaşlar ayda 1.500 TL emeklilik primi ödemişlerdir. Böylesi bir uygulamayı vicdanlar kaldırmıyor.

İşte yıllardır uygulanan yanlış politikalarla ekonominin dümeni kopmuşsa, hiçbir alanda verilen kararlarda ne yazık ki adil olunamıyor. Alınan kararların sosyal yönü hesaplanmadan günü kurtarmaya yönelik seçim stratejilerinin sonuçları böyle oluyor.

Kocaeli | Fikret GÖKMEN