BDTURKEY:COM sitemizin hem isim babası hem de yazarlarından ve Yazı Yayın Kurulu Başkanı da olan, Dünya Gazetesi yazarı ve Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu tarafından sıcağı sıcağına yapılan yorumları ile TEKLİFİ aşağıda veriyoruz. 

Torba Yasa Teklifi bugün öğleden sonra TBMM’ye verildi. Bizim olmadığını ifade ettiğimiz ancak bazı uzmanların var dediği borç yapılandırması, yapılandırma taksitlerini aksayanlara yeni bir hak verilmesi gibi düzenlemeler maalesef torbada yer almadı. Plan ve Bütçe Komisyonunda eklenebilir mi bilinmiyor.
Ancak edindiğim bilgiler eklenmeyeceği doğrultusunda. Torba yasa teklifinde ne mi var? İşte ayrıntılar:

1) çalışanlara yemek bedeli olarak yapılan günlük belli bir tutarı aşmayan (2022 yılı için kdv dahil 55 TL) ödemeler gelir vergisinden istisna ediyor
2) işverenlerce çalışanlara bin TL’ye kadar elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerinin ödenmesi amacıyla sağlanan menfaatler gelir vergisinden istisna ediliyor. Ayrıca bu ödemelerden SGK kesintisi de yapılmaması öngörülüyor.
3) Yurt dışındaki onarım, montaj işleri ve teknik hizmetlerde çalışan işçilerin ücretleri gelir vergisinden istisna ediliyor.
4) Melek yatırımcıya sağlanan indirim uygulamasının süresi 2027 yılı sonuna kadar uzatılıyor (GVK geçici 82. Madde)
5) 2022 yılı sonunda sona erecek olan ve yabancı para ile altın hesaplarını TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüştüren mükelleflerin elde ettikleri faiz ve kar payı kazançlarına sağlanan kurumlar vergisi istisnasının süresi 2023 yılı sonuna uzatılıyor. (KVK Geçici 14. Madde).

Tam Ekran Görüntülemek İçin Tıklayın...