OpenAI'nin GPT-4'ünün insanlardan daha iyi bir finansal analist olduğu yeni gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda kanıtlandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, araştırmanın bulguları, diğer iş sektörleri gibi üretken yapay zeka teknolojilerini benimsemek için yarışan finansal hizmetler endüstrisini altüst etme potansiyeli taşıyor.

Düşünce zinciri

Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, geniş dil modeli (Large language model - LLM), finansal tabloların analiz edilmesinde ve bu tablolara dayanarak tahminlerde bulunulmasında daha iyi bir iş çıkarıyor.

Çalışmada, “Herhangi bir anlatı veya sektöre özel bilgisi olmasa bile geniş dil modeli, kazanç değişikliklerini tahmin etme yeteneğinde finansal analistlerden daha iyi performans gösteriyor. Geniş dil modeli, analistlerin mücadele etme eğiliminde olduğu durumlarda insan analistlere göre göreceli bir avantaj sergiliyor” deniliyor.

Çalışma, GPT-4'ü finansal tablolardaki eğilimleri belirlemeye ve farklı finansal oranları hesaplamaya yönlendiren ‘düşünce zinciri’ yönlendirmelerinden yararlanıyor. Buradan, büyük dil modeli bilgileri analiz ediyor ve gelecekteki kazanç sonuçlarına dair tahminlerde bulunuyor.

Alım satım stratejileri

Çalışmada, “İnsanın akıl yürütmesini taklit etmek için düşünce zincirini kullandığımızda, GPT'nin yüzde 60'lık bir doğruluğa ulaştığını gördük; bu, analistler tarafından elde edilenden oldukça yüksek bir oran” deniliyor. İnsan analistleri tahmin doğruluğu açısından yüzde 50'lik aralığa yakın seyrediyor.

Araştırmanın yazarlarına göre, büyük dil modellerinin finansal kalıpları ve eksik bilgi içeren iş kavramlarını tanıma yeteneği, teknolojinin, ileriye dönük finansal kararlar vermede kilit bir rol oynaması gerektiğini öne sürüyor.

Son olarak çalışma, GPT-4'ün finansal zekasının alım satım stratejilerine uygulanmasının, sonuçta borsayı yenen daha yüksek hisse oranlarıyla daha karlı sonuçlar ürettiğini bulguluyor. Çalışmada, “GPT tahminlerine dayalı uzun ve kısa pozisyon stratejilerinin piyasadan daha iyi performans gösterdiğini ve önemli Sharpe oranları ürettiğini gördük” ifadesine yer veriliyor.

Editör: Hakan UYSAL