Hatalı veya sahte ekspertiz raporlarına dikkat! Araç alırken olmazsa olmazlarından olan ekspertiz raporlarında hatalı veya sahte düzenlenmesi alıcıyı çok büyük zararlara uğratabiliyor. Uzmanlar bu konuda birtakım uyarılarda bulundu. İşte detaylar.

Ekspertiz raporlarının yüz binlerce zarara yol açtığını dile getiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) şube başkanı Abdullah Özçulcu, mağduriyetin önlenmesi adına birden fazla raporun yaptırılmasının faydalı olacağını söyledi.

Araç alım satımlarının günümüzde olmazsa olmazı olan eksper raporlarında da ne yazık ki sahtekarlar iş başında. Var olan bir hatayı görmezden gelerek alıcının mağduriyet yaşamasına neden olanların, hukuki yollara başvurabileceğini dile getiren TÜKODER başkanı Özçulcu, 2 ya da daha fazla aracın birleştirilmesinden oluşan araçlara dahi bazı ekspertiz şirketleri sorun olmadığı yönünde rapor vererek alıcıyı kandırıyor. Araçta örneğin 3 değişen var ise tek değişen denilerek yine alıcı kandırılıyor dedi.

Vatandaşların uyanık olması gerektiğinin altını çizen Özçulcu, “6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkında kanun ve 30331 Resmi Gazete sayılı ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelik düzenlemeleri tüketicinin yanında. Satılan şey ne olursa olsun, satıcının bildirdiği özellikleri taşımaması, değerini veya sözleşme gereğince beklenen faydaları azaltan ya da kandıran eksiklerinin bulunması hukuken ayıp olarak nitelendirir.” şeklinde konuştu.