Dünyanın en büyük dört mali denetim firmasından (Big Four) biri olan PwC’nin İngiltere kolu ofiste çalışmayı yeni mezun e alım programını merkezine yerleştirdi. Big Four firmasının bu hamlesi Kovid-19 pandemisi sonrasında çalışanların ofise geri dönmesini sağlamayı amaçlıyor.

Geçmişe işe alım süreçlerini internet üzerinden yöneten PwC, yeni mezun olacak mali denetim uzmanları için bu yaklaşımını değiştirmeye hazırlanıyor.

Financial News’in haberine göre PwC İngiltere Denetim ve Sigorta Başkanı Sally Cosgrove, “Bu yıl denetim uygulamasında tanıttığımız şeylerden biri, ofislerimize daha çok gelen insanlara odaklanan revize edilmiş bir mezun işe alım sürecidir. Çalışanlarımızın her hafta zamanlarının bir kısmını ofislerimizde geçirmelerinin gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Cosgrove hamlenin büyük bir değişiklik olduğunu ve PwC’nin “çalışma şeklini yansıttığını” söyledi. Üst düzey yönetici çalışanların işi nasıl öğrendikleri, geliştikleri ve büyüdüklerini anlamak için ofisin çok önemli olduğunu söyledi. Firmanın işe alım süreçlerine ofisin dahil edilmesinin de bu tercihi yansıttığını vurguladı.

Yeni yaklaşıma göre, mezunlar firmadaki ortaklar ve yöneticilerle yüz yüze mülakatlar gerçekleştirecek. Cosgrove bu yolla şirketin en genç çalışanlarıyla liderlik pozisyonları arasında bağlantı kurulmasının sağlanacağını söyledi.

PwC İngiltere, pandemi sonrası hibrit çalışmaya geçti ve personelinden mesaisinin %40-60'ını ofiste veya bir müşteri tesisinde geçirmesini talep ediyor.

Firmanın kıdemli ortağı Kevin Ellis, Kovid sonrası karantina döneminde ofiste çalışmanın güçlü bir savunucusu olmuştu. Ellis 2021’deki bir röportajında, “Biz tesadüfi inovasyonlardan yararlanıyoruz. Bunu Zoom görüşmeleri üzerinden elde edemezsiniz” demişti.

PwC ve diğer bir Big Four firması Deloitte sosyal becerilerden ve özgüvenden yoksun olabilecek pandemi dönemi mezunları için ekstra bir eğitim başlattıklarını açıklamıştı. Cosgrove, firmanın en genç personelinin ofise gelmeye ve meslektaşlarıyla bağlantı kurmaya istekli olduğunu söyledi:

“İşe ilk başladıklarında gerçekten ofise gelmeye hevesliler. Her şeyi sanal olarak yapmak isteyenler hakkında çok şey duyuyorsunuz. Bu bizim genç çalışanlarımızla ilgili deneyimimiz değil. Gelip diğer çalışanlarla tanışmak ve kaçırdıkları şeyleri deneyimlemek istiyorlar.”

PwC, İngiltere’nin en büyük öğrenci işe alım şirketlerinden biri konumunda ve sadece geçen yıl 70.000'den fazla yeni mezun başvurudan 1.600'den fazlasını işe aldı.