Türkiye piyasasındaki araçların yüzde 80’nin ÖTV dilimine girmesi nedeniyle neredeyse 400 bin TL’nin altına araç kalmadı. Hükümetin 2023 yılı öncesi, EYT düzenlemesi ile birlikte aynı torbada ÖTV indirimini de ele alacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden değerlendirme oranında indirim yetkisini kullanması bekleniyor.

Aralık 2022’de meclisten geçmesi planlanan EYT düzenlemesi ne ek olarak ÖTV indirimi ve sıfırlanması da gündeme alındı. Döviz kurundaki yüksek artıştan dolayı fiyatları katlanan sıfır araçlar içinde ÖTV indiriminin bu pakette yer alabileceği belirtildi.

Sıfır araç alımlarında ÖTV’nin neredeyse yüzde 80’i bulması nedeniyle, araç fiyatlarında çok büyük hızlı artışlar gözlemlendi. Günümüz şartlarında en düşük bütçeli sıfır araçlar yaklaşık 400 bin TL’den başlamaktadır. bu kapsamda sıfır araçlar için uygulanan matrah limitinin yeniden düzenlenerek düşük oranlarda vergilendirilmesi planlanıyor.

Vergi, ceza, harç gibi kalemlerde yıllık artışı belirleyen yeniden değerlendirme oranında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50 indirim yetkisini kullanması bekleniyor.