Yıllar yıllar yıllar önce. Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının değişmez başkanı Ali Osman Sönmez, yeminli rakibi Cavit Çağlar baş rollerde. Senaryomuzda da yardımcı oyuncular var. Mutlu Uraz, Yakup Altınöz ve seçmenler, tabii bu seçmenler arasında İpekiş’i temsilen ben de varım.

Bakalım Ali Osman Sönmez ve diğerlerinin fotoğraflarına .


 

Cavit Çağlar


 

Ali Osman Sönmez yukarıda yazının başlangıcında belirttiğimiz gibi yıllar, yıllar ve yıllarca Bursa Ticaret Odasının başkanı idi. Değişmez muhalifi ve rakibi ise Cavit  Çağlar idi.

O yıllarda ben de İpekiş’te çalışıyorum. BTSO seçim zamanı geldi. Gelenler, gidenler, telefonlar tam tabirle gırla gidiyor. Her iki gurup da onlara oy vermemizi istiyor. Bir de eğer dediklerini yapmazsanız, sizi kendilerince düşman ilan ediyorlar veya biz öyle zannediyoruz.

Ali Osman Sönmez, bizzat genel müdürümüze telefon ederek oy istemiş, beni de yanına çağırdı. Oyunuza talibiz dedi. Ters gitmenin alemi yoktu. Hay hay tamam efendim dedim ve çıktım.

İş yerine geldim. Cavit Çağlar’ın genel koordinatörü benim sınıf arkadaşım. O da telefonda beni bekliyor. Bak Cevdet, bunca yıllık arkadaşız. Bir değişim yapalım istiyoruz ve sizin oyunuzu bize vermenizi bekliyorum dedi. Genel Müdürümüzle konuşuyoruz, eyvah ne yapacağız diye. Aklıma bir şey geldi. Tamam dedim. Size oy veriyorum.

Genel Müdür Barlas bey, oğlum ne yapıyorsun? Her ikisine de oyumuzu size vereceğiz dedin. Nasıl yapacağız? Adamlara hem rezil olacağız, hem de her ikisini de düşman edeceğiz diyor.

Oysa, ben çözümü bulmuştum. Bizim İpekiş’in bir de kooperatifi var. Onun da oy kullanma hakkı var. Yani böylece iki firmamız ve iki oyumuz var. Birini bir başkan adayına, diğerini de öbür başkan adayına kullandık. Her ikisi de hesaplarında yanılmadılar, İpekiş’ten birer oy aldılar. Biz de alnımız açık olarak seçimden çıktık.

Ama tabii yine seçimin galibi Ali Osman Sönmez oldu ve değişmez başkan, başkanlığa devam etti.

Fakat öyle hatırlıyorum ki, bir defasında Ali Osman Sönmez Başkanlığı kaybetmişti.

O zamanlar, bilhassa Ticaret Liselilerin olduğu bir gurup, bir darbe yapmış ve Ali Osman Sönmez’i başkanlıktan düşürmüştü. Ali Osman Sönmez, öyle sinirlenmiş, öyle sinirlenmişti ki, hırsından yerinde duramıyor, şekeri tavan yapıyordu.

Başkanı düşüren ekibin içinde Mutlu Uraz ve Yakup Altınöz de vardı. Başkan, hatırladığım kadarı ile mahkemeye gitti, seçim yenilendi ve tabii ki yine Ali Osman Sönmez seçimi kazandı ve başkanlığa devam etti.

Bu arada Sevgili dostlarım Mutlu Uraz ve Yakup Altınöz’ün fotoğraflarını da paylaşmak isterim

Mutlu Uraz (Ortada)

Yakup Altınöz

Bu seçimlerden sonra Mutlu Uraz yıllarca Ali Osman Sönmez’in ekibinde bulundu. Odayı  bir çok yerde temsil eden başkan yardımcısı oldu. Yakup Altınöz ile araları bozuldu. Ali Osman Sönmez, (bu duyduğumuz bir dedikodudur) yıllarca Yakup Altınöz’ün ismini bile duymak istemedi. Bu olayın başlıca suçlusu veya düzenleyicisi olarak Yakup Altınöz’ün olduğunu kabul etmişti.

Böyle de bir BTSO seçim anımız bulunmaktadır.

Bu seneki BTSO seçimlerinin Bursamıza hayırlı olmasını diliyorum.

LifeBursa | Cevdet AKÇAKOCA