İKİ DOSYADAN ÜCRET ÖDENMEZ: Ekim ayında çalışmayan emeklilere yönelik olan 5.000 TL ikramiye ödemesi, Torba Kanun'da yeniden düzenlenerek, geçen cuma günü çalışan emeklilere de yapıldı. Hem ölüm aylığı alıp hem emekli olup çalışanlara ekim ayında ölüm aylığı almaları nedeniyle ölüm aylığı payı oranında ikramiye ödendi. Örneğin kişi emekli ve ayrıca babasından dolayı ölüm aylığı alıyor. Bu durumda bu kişiye yalnızca bir dosyadan ve en fazla ödemeye imkan verenden ödeme yapılması gerekiyor. Yani kendisi emekli olduğu için 5.000 TL alması gerekiyor. Ancak bu kişi çalışıyorsa ekim ayında kendi emekliliği nedeniyle bu ödemeye hak kazanmadığı için ölüm aylığı nedeniyle ölüm aylığı payı oranında ödeme yapılması söz konusu oldu. Ölüm aylığı alanlar için ikramiye ödemesinde çalışmama şartı söz konusu değildi. Bu kişiye babasından ölüm aylığı alması nedeniyle ekim ayında ödenen 1.250 TL, emekli aylığından kesildi. Bu kesinti bazı emeklileri tedirgin etti. Ancak bu kesintide herhangi bir problem yok. Geçen cuma günü bu durumdaki kişilere emekli oldukları için 5.000 TL ödendi. Dolayısıyla iki dosyadan birden bu ikramiyeye hak kazanmak mümkün olmadığı için ekim ayında ödenen 1.250 TL kesildi ve kendi emekliliğinden dolayı 5.000 TL yatırıldı.

ESNAFA KOLAYLIK: Torba Kanun'da yer alan bir diğer düzenleme küçük esnafı ilgilendiriyor. 50'den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde yani lokanta, pideci, manav, terzi gibi yanında birisini çalıştıran küçük işyerlerinde 1 Ocak 2024 itibarıyla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu devreye giriyordu. Torba Kanun'la bu zorunluluğun başlangıcı 1 Ocak 2025 tarihine ertelendi. Bu erteleme şu an için küçük esnafın ilave maliyete katlanmaması anlamına geliyor. Diğer yandan bu konuda kalıcı ve iş sağlığı ve güvenliğini önceleyen düzenlemelere ihtiyaç var.

AHİLİK ERTELENDİ: Torba Kanun'daki bir diğer düzenleme de küçük esnafla ilgili. 4/b'lilere yönelik olarak 2017 yılında hayata geçirilmesi planlanan Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının başlangıcı 1 Ocak 2025 tarihine ertelendi. Esnaf Ahilik Sandığı 4/b'liler için işsizlik ödeneği benzeri bir yapı.

Kaynak: Akşam | Okan Güray BÜLBÜL