Bilindiği üzere hukukun sembolü terazidir. Terazinin kefelerinin sürekli eşit olması aslında hukukun herkese karşı aynı mesafede olduğunu simgeler.

Terazinin kefelerinde denge bozulursa, yani bir söylem veya eylem, birilerine göre suç sayılırken bir diğerine göre suç sayılmıyorsa Hukuk sıkıntılı demektir.

Devletin varlığına karşı tehlike oluşturacak söylem ya eylemler varsa, devletin de kendini koruma hakkı gereği işlem yapması hukuk dışı bir durum değildir. Örneğin devletin varlığına yönelik örgütlü bir hareket varsa bu örgütün veya liderinden övgüyle söz etmek suç olabilir.

Ancak bu suçu A kişisi işlediğinde suç sayılmayıp, B kişisi İşlediğinde apansız şekilde üzerine gidiliyorsa terazinin kefeleri alt üst olmuş demektir.

Merdan yanardağ olayından söz etmek istiyorum. Sayın yanardağ Abdullah Öcalan’la ilgili olarak, basından takip ettiğim kadarıyla adil yargılanmadığını, avukatıyla görüştürülmediğini bu gibi durumların da hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmadığını içeren konuşma yaptığı anlaşılıyor. Dolayısıyla bir terör örgütü liderinin savunulması gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu söylem suç olarak kabul ediliyor ve tutuklanıyor.

Geçmiş yıllar gazete arşivlerine bir bakalım kimler bu konuda neler söylemiş. ” Sayın Öcalan” denmesi ve PKK bayrağı açmayı suç olmaktan biz çıkardık (Bülent Arınç)

pkk terör örgütü değildir. Apo Türkiye için fırsattır, yeniden devreye girmelidir

(Orhan Miroğlu akp milletvekili)

Öcalan Kürtlerin lideridir. Onun mesajları bizim de düşüncelerimiz dir(Beşir Atalay eski bakanlardan)

Tarafsız ve ön yargısız bir gözle bakalım, hangi ifadeler daha ağırdır. Hangileri bir terör örgütü liderini övücü ve yüceltici ifadelerdir. Bu kişilere bu ifadeleri nedeniyle herhangi bir soruşturma açıldı mı? Hepimiz biliyoruz ki hiçbir işlem yapılmadı. Bu haliyle hukukun üstünlüğünü ve eşitliğini temsil eden terazinin dengesi bozulmuş olmuyor mu?

Evet devletin varlığına karşı suç sayılan söz veya eylem varsa devlet gereğini yapmalı ve terazinin dengesini bozmamalıdır. Denge bir bozuldu mu onu toparlamak da kolay olmuyor.