• DOLAR 19,14 %0.09
  • EURO 20,78 %0.16
  • G.ALTIN 1.209,63 %-0.30
  • BİST100 4.943,18 %2.74
  • BITCOIN 28.250 %3.4
  • ETHERIUM 1.801 %1.9
4°
Cevdet AKÇAKOCA // YMM

Tüm Makaleleri

Cevdet AKÇAKOCA // YMM

Yeminli Mali Müşavir(YMM) & Bağımsız denetçi(BD)

1945 Bele-Bulgaristan dogumlu, evli, biri kız, biri erkek iki çocuk ve oğlumdan biri ikiz olmak üzere 2 kız bir erkek torun sahibiyim. 1950 yılında Türkiye''ye gelerek Bursa''ya yerleştik.

Bursa Ticaret Lisesi, İstanbul I.T.I.A ve İşletme İktisadi Enstitüsü mezunuyum.
T.E.K. Orman Genel Müdürlüğü Satınalma Komisyonu, Ipsan Tekstil Sanayii, Elta A.S., Ipekis Mensucat T.A.Ş. ve Penguen Gıda Sanayii A.Ş.'' de muhtelif görevlerde çalışarak 1990 yılında SSK''dan emekli oldum.
1990 yılında üniversite mezunu olmak, 10 milyarlık bilançoya sahip şirketlerde çalışmak ve 12 sene birinci derecede imza yetkili muhasebe müdürlügü şartlarına sahip olmam dolayısıyla YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK belgesine sahip oldum.

1990 yılından itibaren piyasada Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. 1991 yılında Bursa listesinde vergide ilk 100 arasına girdim. 1993 yılında 30. sıralara geldim.
1994 yılında ise Akçakoca Yeminli Mali Müşavirlik Limited Şirketini kurarak yine Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmaya devam ettim.
O günden bu yana şirket veya şahıs olarak vergi ödemede ilk 100 arasındayım.

İşletme İktisadi Enstitüsü Mezunlar Derneğine, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Mezunlar Derneği''ne, Sivilay Derneğine, Osmangazi Rotary Kulübü''ne, Rumelisiad'a üyeyim. Butivak (Bursa Ticaretliler Vakfına), Fahri Trafik Müfettişleri Derneği''ne, Yeminli Mali Müşavirler Odası ve Bursa Ticaret ve Sanayi odası'na (şirketimden dolayı) üyeyim.

Eko haber gazetesinde, iktisadi dayanışma internet sitesinde yıllardır vergi konusunda yazılar yazmaktayım.

Vergi, muhasebe, ithalat, ihracat, yatırım konularında danışmanlık yapmaktayım.

Türkiye''de okullarda ögretildiği kadar yani derdimi anlatacak derecede İngilizce bilmekteyim.

İnşaat Demiri İzleme Sistemi Genel Tebliği

Bu tebliğ kısaca neyi düzenliyor, kendi anlayışıma göre yazımda açıklamak istiyorum. Tebliğ, Maliye Bakanlığı’nca yayımlanmış, kayıt dışı ekonomiyi önleme amacı ön plana çıkarılmışsa da deprem kuşağın...

KDV genel tebliği değişiklik taslağı

Maliye Bakanlığı, Katma Değer Vergisi Genel Uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına dair 46 sayılı bir tebliğ tasarısını değerlendirmeye açtı.

DAHİLDE İŞLEME BELGESİ SÜRELERİ UZATILDI.

Ticaret Bakanlığının İhracat 2023/2 sayılı tebliği ile 2006/12 sayılı Dahilde işleme rejimi tebliğine 38 sayılı geçici madde eklenmiştir. 

Deprem bağışları ve yıllık beyanname ilişkisi (2)

Bağış ve yardımlar makbuz karşılığı yapıldığı takdirde indirilebilir.

Deprem bağışları ve yıllık beyanname ilişkisi (1)

Bu yazımızın konusu gelir ve kurumlar vergisi mükel­lefleri tarafından yapılan deprem bağışları ve bunların yıllık beyannamede gösterilmesi olacaktır.

Deprem bağışları ve denetimi

Depremin zararlarının önlenmesi için bir takım bağış ve yardımlara da başvurulmakta olduğunu görüyoruz. 15.Şubat.2023 gecesi televizyonların ortak yayınla­rında 115 milyar lira­dan fazla bir para bir...

DEPREM, KDV İADELERİ VE MALİYENİN ÇÖZÜMLERİ

Deprem bölgesinde, ihracat yapan firmaların KDV iadesi meslektaşlarımızı ilgilendirdiği gibi diğer yurtiçi firmalar da deprem bölgesindeki firmalardan alışveriş yapmaktadır. Bu durumda gerek firmala...

Yeniden değerleme Bağımsız denetim ve VUK

İşletmelerin enflasyon canavarı ile mücadelesi için ise yeniden değerleme bir can simidi ve önemli bir silah olmuştu. Bir takım yabancı şirketler, uluslararası muhasebe standartlarını uyguluyorlardı....

Varlık barışı süresi bitiyor (2)

Varlık barışı konusundaki önceki yazımızdaki açıkla­malara devam edelim.

Bağımsız denetimde KÜMİ standardı

01.01.2023 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerinde uygulanmak üzere yayımı tarihinde yani 16.Ocak.2023’te yürürlüğe girmiştir. İşletmelerin hazırlan­ması için bir yıllık bir süre bırakıldığı...