Çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarlarının vergi istisnası kapsamına gireceğini açıklamasının ardından, bu kararın çalışanları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Haber_Resim_tasarım_Yılmaz_SEZER_1-Kurtarıldı-3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırdığını ve çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarlarının vergi istisnası kapsamına gireceğini açıklamasının ardından, bu kararın çalışanları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. Torba kanun ile Meclis’e gelecek yeni düzenlemenin detaylarını anlatan Yeminli Mali Müşavir Yılmaz Sezer, çalışanların bu düzenlemeden etkilenmeyeceğini belirtti. Devletin ücretlerin sıkıntılı ve yüksek enflasyonda ezildiğinin farkında olduğuna dikkat çeken Sezer, “Devlet, buna çözüm bulmak için böyle bir uygulama getiriyor. Esas olan yemek ücretini kartla veya nakden vermek değil, yemek ücretlerinin artışını sağlayarak insanları rahatlatmak” diye konuştu.

Sezer, GAZETE DURUM'a yemek ödemelerine getirilen düzenlemenin ayrıntılarını anlattı. Sezer'e sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle:

Yeni düzenleme çalışanları nasıl etkileyecek?

Çalışanlar, bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Maliye Bakanlığı, bin 224 liranın kartla ödenmiş olması halinde “Bunu gider olarak yazabilirsiniz” diyordu. Nakden verdiğiniz zaman kişinin geliri sayılacağı için “Ben bunun üzerinden hem gelir vergisi hem de sigorta priminizi tahsil ederim” diyordu. Cumhurbaşkanı'nın düzenlemeyi açıklamasıyla bu durum ortadan kalkmış oluyor. Yani artık kartla da nakit de verseniz Maliye Bakanlığı, “Bu yemek ücretidir. Bunun üzerinden vergi de sigorta da almam” diyecek. Zaten gelir ve sigorta vergisi kesilirse bunun bir anlamı kalmaz.
 

İşverenler açısından nasıl bir etkisi olur?

İşverenler anlaştıkları yemek firmalarına komisyon ödüyorlardı. Artık bu komisyon ödenmeyecek. Ama bunun işçiye yansımasıyla değişen bir şey olmayacak. Daha önce yemek çeklerinin geçerli olduğu yerler sınırlıydı. Şimdi sınırsız olarak istenilen yerde kullanma imkanı getirilmiş oldu. Bu açıdan bakılırsa doğru ve yerinde bir uygulama.
 

Yemek ücretini yeterli buluyor musunuz?

İnsanların bu yemek çekiyle karın doyurma şansları yok. Devlet bir yerde “Ben size bu ücreti nakden vereyim. Sen ister çocuğunun eğitim masraflarına, ister evine odun alarak bu parayı harca” diyor. Devlet, şu an ücretlerin sıkıntıda olduğunu, yüksek enflasyona ezildiğinin farkında. Devlet, buna çözüm bulmak için böyle bir uygulama getiriyor. Esas olan yemek ücretini kartla veya nakden vermek değil, yemek ücretlerinin artışını sağlayarak insanları rahatlatmak.
 

Bu zorunlu bir uygulama mı olacak?

Hayır zorunlu değil. İsteyen nakit, isteyen kartla karşılayacak. Çünkü hâlâ yemek çekiyle devam eden firmalar var. Bu durumdan yemek firmaları olumsuz etkilenecek.

Yılmaz SEZER