Sevgili okurlarım, görüldüğü gibi İpekiş konusu anılarımda bozulmayan izler bırakmış. Bir fırsatını bulup İpekiş'ten bahsetmeye çalışıyorum. .

Haber_Resim_tasarım_Yazar_Cevdet_AKÇAKOCA_2-1

1989 yılında İpekiş’ten ayrılmış ve Penguen’in kuruluşunda görev almıştım. 
Tesis Bursaya 22 km. mesafede İrfaniye’de kuruluyor. O tarihte orası bomboş. Şehirde bir büro var. Her türlü işlem oradan yapılıyor. Çok iyi de bir genel müdür bulmuşlar. Ergün Şen. Kendisi ile çok uyumlu çalıştık. 
Şehirdeki büroda bir odayı bana verdiler. Muhasebede başka çalışan yok. Defterleri aldım. Çalışanlara da prensiplerimi bildirdim. Bir gün tam da Amerikan sistemi defteri yazarken, İpekiş Muhasebe servisindeki elemanlarım 7-8 kişi ziyarede geldiler.

İlk sözleri: Siz defter yazar mıydınız? oldu. Gayet tabii ki yazarım ve yazardım. Çünkü bu işi yapacak başka kimse yok. Onlara da büyük bir ders oldu. 
Bir müddet sonra bir muhasebe programı, bir muhasebe müdür muavini, bir bilgisayar kullanabilen memur hanım ve bir de muhasebe personeli aldık. Böylece yatırım devam ederken muhasebe, yatırım ve ticaret konularında da personel yetiştirme başladı. 
Yatırım teşvik ve takip işlerini Turhan ve Orhan beylerle birlikte ben de yapıyordum. Teşvik belgesi ile ilgili olarak defalarca Ankara’ya teşvik uygulamaya gittik. Belgede herhangi bir aksaklık olduğu an Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü ilgilileri beni eskiden beri tanıdıkları için doğrudan doğruya benimle temas ediyorlardı. 


Bu arada, 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu çıktı.

Ben de çok uzun bir süre düşündüm.  Kanundaki tarife göre benim durumum Yeminli Mali Müşavir olmaya yeterli idi. Ancak Kanun, bana göre çok tehlikeli idi. Yeminli Mali Müşavirler büyük sorumluluk alacaklar ve her an mahkeme kapılarında sürünmekle karşı karşıya kalacaklardı. 
Müracaatımı YMM olarak değil de SMMM olarak yaptım. Ama YMM olabilmek için her türlü belgeyi de ekledim. Penguen'de çalışmaya devam ediyordum. Tesis, bütün dünya tarafından biliniyor ve dünyanın o tarihte en modern tesisi kuruldu diye dünya dergilerinde bahsediliyordu. O kadar işin arasında, bir gün geldim ki, seni Ankara’dan çağırıyorlar. Yarın şu saatte Maliye Bakanlığı'nda bekliyorlar dediler. Ertesi gün, herhalde yine teşvikle ilgili bir konudur diye Ankara’ya Maliye Bakanlığı'na gittim. Oradaki yetkilinin önünde benim koca klasör halinde evraklarımın bulunduğu dosya duruyordu. 
"Cevdet Bey, sen niye Yeminli Mali Müşavir olarak müracaat etmedin." dedi.

Çekincelerimi belirttim.

"Bak, biz özel sektörden olan müracaatları çok dikkatle inceleriz ve ancak ondan sonra ilgili belgeyi veririz. Senin durumun YMM.liğe uygun. Şu müracaat belgesini imzala ve Yeminli Mali Müşavir ol" dediler.

Al takke ver külah, benim korkum geçti ve dilekçeyi imzaladım. Bir hafta sonra da Yeminli Mali Müşavir belgem geldi. 
Bursa Yeminli Mali Müşavirler odasında oda sicil numaram 14/5 olarak kaydedildi. Mümin bey, Turhan bey, Orhan bey, Zekai Gümüşdiş’le yaptığım görüşmelerle bir büro açmama müsaade ettiler. 
Böylece bir büro açtım ve ilk müşterim de Penguen oldu. 
Yatırım esnasında, özellikle yatırım teşvik mevzuatını çok iyi bildiğim için Bursa’da bir çok kimsenin yapmadığı teminat çözümü işini, tesis çalıştıktan sonra ilk KDV iadesi raporunu yaptım. 
O günkü oda yönetimi ile Yeminli Mali Müşavirliğin tanıtımı için toplantılar ve seminerler yaptık. Böylece Bursa’da Yeminli Mali Müşavirlik de hemen kabul edilmiş oldu. 
O dönem defterdarı Halit Demir, kurucu başkan Yusuf Kirmikil, ilk üyeler ben, Şerif Arı, A.Tuncel Barut, Ömer Parlak, Şerif İlker Baykut,  Seracettin Özağaç, Semih Erbay ve Fahrettin Ayaz ile Prof. Arkadaşlarımız Erhan Kotar, Halis Ertürk, Nihat Edizdoğan ve burada ismini sayamadığım diğer Prof.  arkadaşlarımız, mesleğin ilk uygulamalarının en iyi şekilde olması için canla başla çalışmışlardır. 


 İPEKİŞ'İN SATILMASI 
Ben Penguenle ve yeni kurduğum Yeminli Mali Müşavirlik işleri ile ilgilenirken yine de İpekiş'ten haberler geliyordu. İki yıl üst üste zarar sonucunda sermaye sıfıra inmiş, satışlar düşmüş diye haberler geliyordu. Bir gün bir bomba patladı. İpekiş Satılmış. TARMAN Kardeşler veya Tarman gurubu satın aldı diye piyasa çalkalanıyor. Beni tanıyan Bursa’nın iş adamları, yahu Cevdet veya Cevdet bey, bundan haberin var mıydı? Varsa niye bize haber vermedin. Bir Bursalı olarak bu tesisi biz almalıydık diye bana serzenişte bulundular. Tabii ki ben İpekiş'in satılacağını ve ne şartlarla satıldığını o sırada bilmiyordum. 

Aradan iki yıl kadar süre geçtikten sonra Tarman Kardeşlerin lideri İsmail Tarman, tekrar bizim ekibi çağırmış. Barlas Sumer başkanlığında bizim ekip toplandı. Tabii Merinos'tan ve piyasadan da bir takım takviyeler yapılmış. Ben de Yeminli Mali Müşavir olarak hizmet vermeye başladım. İpekiş tekrar kara geçti. Aradan birkaç yıl geçti. Barlas Sumer ayrıldı. Yeni gelenler benimle ücret pazarlığı yapmaya çalıştılar. Kabul etmedim. İsmail Tarman, sen her sene benimle görüş, ben seninle çalışmak isterim dedi. Ama, bir firmada yetkililerden bir kısmı başka isteklerde bulunuyorsa, patrona rağmen iş yapmak güçtür. Kendisinden müsaade istedim ve bir daha İpekişle çalışmadım. En son, genç bir genel müdür gelmiş. Kendisini ziyarete gittiğimde çok meşgul olduğu için görüşemedim ve bir daha da İpekiş'e uğramadım. Ama İpekiş'ten ayrılalı şu anda 33 yıl oldu. Halen eski personel ile özellikle internet gurubu olarak görüşmelerimiz, temaslarımız devam ediyor. 

Yeminli Mali Müşavirlik de oturdu ve gerek hizmetlerimizle gerekse sevgili Tahsin Ardıç’ın kurduğu Ekohaber gazetesindeki yazılarımızla, Yeminli Mali Müşavirlik konusunda Bursa’da belirli bir yere geldim. 32 yıldır da çalışmaya devam ediyorum, Ekohaber’in kuruluşundan beri ise gerek benim ve gerekse Tahsin Ardıç’ın deyimi ile Maliye’nin gücünün önemli olduğunu, iş aleminin vergisini tam vermesi gerektiğini, devamlı yatırım ve ihracat yapması gerektiğini işleyen yazılar yazmaya devam ediyorum. 
2022 yılında da lifebursa.com'da anılarımı ve bilgilerimi paylaşmaya başladım. 
...

Bütün okurlarımın mübarek Kurban bayramını kutluyorum.